Журі
Номінації
Присуджується за:
- впровадження інноваційного підходу у видавництві;
- креативну трансформацію бізнесу;
- масштабування бізнесу;
- розвиток нових партнерств для розвитку книговидання;
- розвиток книжкового / літературного ландшафту України;
- інклюзивність підходів у книговиданні;
- слідування принципам сталого розвитку.
Премія: 4000 EUR
Видавництво Старого Лева — за «за високі стандарти організації книжкового бізнесу, за приклад і стійкість, що допомагає вистояти іншим, за налагодження системного продажу прав на українські книжки на закордонну аудиторію».
Присуджується за:
- особистий внесок у видимість української книги та літератури у світі;
- формування позитивного іміджу української літератури та культури;
- залучення ефективних партнерств, що сприяють популяризації
- української книги і літератури за кордоном;
- пошук нових способів і форматів для промоції української літератури.
Премія: 4000 EUR
Андрій Лесів та Романа Романишин
(посмертно)
Творча студія «Аґрафка» (Романа Романишин та Андрій Лесів) — «за художнє висловлювання, що відкриває людину, її світ і Україну через книгу, нові партнерства та здобуту міжнародну впізнаваність».
Присуджується за:
- пошук нових способів донесення книги до читачів;
- створення позитивного іміджу для читання;
- створення можливостей і просторів, що стимулюють читання;
- мережування ініціатив, що сприяють читанню;
- трансформацію освітнього процесу за допомогою читання;
- підтримку населення за допомогою літератури.
Премія: 4000 EUR
Віра Агеєва та Ростислав Семків
ГО Translatorium — «за створення майданчика для комунікації перекладачів, за нанесення Поділля й Хмельниччини на культурну мапу України, а також за повернення до розмови через мовчання».
Премія: стенд на Франкфуртському книжковому ярмарку 2024 та 4000 EUR
* Члени Журі за необхідності можуть прийняти рішення ввести додаткові спеціальні відзнаки.
Вікторія Амеліна (посмертно) — «за те, що продовжує поєднувати людей і спільноти невидимими містками, за створені можливості та задані напрямки, якими продовжує рухатися українська культурна спільнота».
Q&A
Так, завдяки фінансовій підтримці від Міністерства культури й медіа Німеччини ми маємо можливість цьогоріч дати переможцям грошові відзнаки.
Ні. До розгляду приймаються тільки реалізовані проєкти, вплив яких можна оцінити.
Оргкомітет спеціально розділяє організації, які можна висувати (номінантів), і ті, які висувають, підкреслюючи окремішність цих груп. Проте згідно з Положенням самовисування не забороняється, хоч і не є пріоритетним способом подання.
Ні, видавництво не може висувати номінантів. Подають номінантів зовнішні організації, які не мають конфлікту інтересів з номінантом.
Найімовірніше, подання не відповідає зазначеним у положенні технічним критеріям. Серед найпоширеніших причин відмов:
- профіль організації не є релевантним для подання;
- організація існує менше року;
- незаповнені обов’язкові поля;
- не надані обґрунтування (або подане обґрунтування не є відповіддю на поставлене запитання);
- поля форми заповнені неналежним чином (наприклад, не надана інформація англійською, аплікант не надав конкретної відповіді на запитання) тощо.
По-перше, тому що у нас міжнародне журі, яке оцінюватиме заявки.
По-друге, тому що всі фіналісти будуть активно промотуватися на англомовній версії Читомо та в іноземних партнерських ЗМІ. Завдання Оргкомітету — максимально підсвітити всі ініціативи й розповісти про них світові, зокрема англійською.
Ні. Ми любимо і цінуємо книжки й віримо, що вони здатні змінити світ, проте Премія Читомо не є літературною премією. Проте видання книг, безумовно, може бути основою для ваших досягнень. Ви знайшли спосіб видання книжок на 100% перероблених матеріалах? Ви змінили правила гри на ринку? Придумали, як видавати книжки під час блекаутів? Таке досягнення цілком можна подати на Премію Читомо.
Водночас літературна сфера залежить від книговидання. Тому літературні фестивалі, читання, проєкти з промоції класиків літератури — все це можна подавати.
Ви можете зазначити співорганізатора, але оцінюватися буде проєкт. І в разі отримання відзнаки договір на виплату винагороди буде підписано тільки з однією організацією/ особою. Або номінанти/ співорганізатори можуть бути подані в різні номінації, якщо їх проєкт і діяльність дозволяє відокремити напрямки.
Так, результати будуть оприлюднені на сайті Читомо, тоді як аплікантів ми повідомимо про результат окремим листом. У разі, якщо ви не отримали інформації від організаторів, — будь ласка, перевірте опубліковані списки на сайті Читомо наприкінці вересня.
Премія може присуджуватися посмертно. У такому разі Премію отримують спадкоємці.